Ubezpieczenie mieszkania od zalania – Odszkodowanie za zalanie mieszkania, oraz pokrycie kosztów zalania sąsiada

Ubezpieczenie mieszkania od zalania jest jednym z najważniejszych ubezpieczeń, gdyż pozwala na ochronę naszego mieszkania przed ewentualnymi szkodami wynikającymi z zalania. Polisa ta obejmuje nie tylko koszty naprawy naszego lokalu, ale także wypłatę odszkodowania za przedmioty, które uległy zniszczeniu w wyniku zalania. W przypadku, gdy zalanie naszego mieszkania spowodowało szkody u sąsiada, ubezpieczenie również oferuje pokrycie kosztów ich naprawy.
ubezpieczenie mieszkania od zalania

Podziel się wpisem ze znajomymi:

Facebook
WhatsApp
Pocket
LinkedIn
Twitter

Z tego wpisu dowiesz się:

Czym jest zalanie mieszkania dla ubezpieczyciela?

Potocznie zalanie rozumiane jest jako wyciek wody z uszkodzonej instalacji, rury, wężyka, ale czy firmy ubezpieczeniowe posługują się takimi słowami opisując to ryzyko? Sprawdźmy co może być powodem zalania na podstawie Ogólnych warunków umowy wybranych losowo PZU, oraz Generali.

PZU

działanie pary, wody lub innych cieczy, na skutek:
– awarii instalacji wodnej (w tym pompy wodnej), instalacji: kanalizacyjnej, klimatyzacyjnej, centralnego ogrzewania,
– cofnięcia się wody lub ścieków z sieci kanalizacyjnej,
– zaprzestania prawidłowego działania urządzeń domowych, przerw w dostawie prądu, uszkodzenia akwarium lub łóżka wodnego,
– nieumyślnego pozostawienia otwartych kranów lub innych zaworów zamontowanych na instalacji.

Obejmuje również zalanie spowodowane przez osoby trzecie wodą lub inną cieczą, która pochodzi spoza miejsca ubezpieczenia

Generali

 

wydostanie się wody, cieczy lub pary na skutek:
a) awarii lub uszkodzenia przewodów, instalacji lub urządzeń sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, klimatyzacyjnej, grzewczej, przeciwpożarowej lub pomp wodnych;
b) samoczynnego    włączenia się instalacji tryskaczowej, zraszaczowej, mgły wodnej;
c) przerwy w dopływie prądu, awarii lub    uszkodzenia urządzeń gospodarstwa domowego (pralki, wirówki, zmywarki, suszarki, urządzeń chłodniczych);
d) cofnięcia się cieczy    z sieci wodociągowej, kanalizacyjnej lub z urządzeń publicznej sieci kanalizacyjnej;
e) pozostawienia otwartych kranów lub zaworów w    urządzeniach sieci wodociągowej, kanalizacyjnej lub grzewczej;
f) zalania cieczą przez osoby trzecie z innego lokalu lub w wyniku prowadzenia akcji ratowniczej;
g) awarii, uszkodzenia, zniszczenia łóżka wodnego;
h) rozbicia, stłuczenia, pęknięcia akwarium lub awarii jego urządzeń;
i) opadów atmosferycznych, topniejącego śniegu lub lodu;
j) zamarzania lub rozmarzania cieczy w urządzeniach i instalacjach;
k) pękania na skutek mrozu;

Pozwolą Państwo, że zostawię cytaty w formie definicji, które wyczerpująco opisują to zjawisko fizyczne, zauważyć natomiast trzeba ciekawostkę, iż w Warcie dodatkowo w ramach wybuchu mamy również korzystanie ze środków pirotechnicznych przez osoby trzecie przeciw nam, czyli podłożenie „bomby”, oraz niewypały wojenne, co znacząco rozszerza definicje zakresu.

Oczywiście jeśli zależy nam na szczegółowym wyjaśnieniu pojęcia, przed samym zawarciem polisy powinniśmy znaleźć odpowiednie fragmenty w OWU opisujące dane zjawisko za które brana jest odpowiedzialność w ramach zniszczonego mienia w razie szkody.

9 najczęstszych przyczyn zalania mieszkania

Zalane mieszkanie – 9 najczęstszych przyczyn

Zalane mieszkanie stanowi jedną z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji, które mogą spotkać lokatora czy właściciela nieruchomości, obok pożaru, zalanie to najczęstsza przyczyna szkody w mieszkaniach.

Poznajmy najczęściej występujące powody, przez które doszło do zalania:

1. Pęknięta rura w pionie

Zalane mieszkanie stanowi jedną z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji, które mogą spotkać lokatora czy właściciela nieruchomości, obok pożaru, zalanie to najczęstsza przyczyna szkody w mieszkaniach.

Poznajmy najczęściej występujące powody, przez które doszło do zalania:

2. Pęknięty wężyk doprowadzający wodę

Do takich zalań dochodzi przy okazji przyłączy pralki lub zmywarki, może to skutkować zalaniem naszego mieszkania, lub mieszkania sąsiada, na tę okazję należy posiadać ubezpieczenie mieszkania od zalania dla siebie jak i ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jeśli strata powstała w cudzym mieszkaniu. Przyłącza powinny być wymieniane okresowo, specjaliści wspominają nawet o okresie około 6-7 lat jako granicznym dla trwałości wężyków i tym podobnych przyłączy.

3. Zalanie przez sąsiada

To zdecydowanie jedna z najczęstszych przyczyn zalania naszego mieszkania, niezależnie co spowodowało awarię u sąsiada, będziemy poszkodowani i mamy prawo domagać się rekompensaty z jego polisy, bądź w przypadku jej braku realizując wypłatę z naszego ubezpieczenia w skutek zalania. Jeśli i my i sąsiad nie posiadamy polisy mieszkaniowej, możemy wystąpić na drogę cywilno prawną w celu uzyskania żądanej kwoty od sąsiada.

4. Zapchanie instalacji wodnej lub kanalizacyjnej

Przyczyn może być wiele, często są one spowodowane zaniedbaniami, osadzającym się kamieniem, zabrudzeniami i nieczystościami, bądź umyślnie lub przypadkowo wrzuconymi do odpływów przedmiotami których miejsce jest w koszu, a nie np. toalecie. Znam przypadek klienta, gdy ktoś na parterze wrzucił do toalety ścierkę do toalety, co spowodowało fontanny z toalet 3 piętra w górę. Często można spotkać się z doniesieniami od administratorów budynków  o zalegającym gruzie po remontowym bądź zatkanych odpływach przez inne powszechne zabrudzenia.

5. Uszkodzony zawór lub uszczelka

 Szczególnie uszczelki w kranach potrafią doprowadzać do sporych problemów, kapiąca tygodniami woda z kranu potrafi zamienić się w nagły atak wody, wymagający natychmiastowej interwencji wykwalifikowanej osoby jak hydraulik czy administracja budynku. Właściwa konserwacja

6. Przewiercenie rury podczas robót remontowych

Chwila nieuwagi, złe pomiary, brak wiedzy i występowaniu instalacji hydraulicznej i katastrofa gotowa. Za zdarzenie wyrządzone nam w ten sposób powinien odpowiadać fachowiec wykonujący remont, jeśli prace prowadzimy na własną rękę, może przydać się polisa ubezpieczenia o szerokim zakresie, która odpowie za szkody nasze, jak i zalania mieszkania sąsiada.

7. Niezakręcenie kranu przed wyjściem

Wbrew pozorom zdarzają się sytuacje, w których w momencie wyjścia z mieszkania do pracy, nie było wody w kranie w wyniku np. osiedlowej awarii. Często zapominamy po sprawdzeniu tego faktu zakręcić kran do pozycji zamkniętej, a po powrocie zastajemy nowy obiekt pływacki. Mniej cieszą się na pewno nasze panele i meble.

8. Nieszczelny dach lub rynny.

Dotyczy to szczególnie mieszkańców ostatnich pięter bloków i kamienic. Właściciel mieszkania powinien kontaktować się z zarządcą budynku w celu ustalenia odpowiedzialności, najczęściej w takich chwilach za szkodę odpowiada administracja w wyniku zaniedbań i braku właściwej konserwacji obiektu i jego elementów stałych.

9. Niewłaściwe użytkowanie sprzętów gospodarstwa domowego

Niestety często nie sięgamy do instrukcji użytkowania danego urządzenia, a to spory błąd! Producenci piszą o zaleceniach w użytkowaniu, dobrych praktykach i obowiązkach jakie należy spełnić by prawidłowo użytkować dany sprzęt. Ile z nas pamięta o regularnym odkamienianiu pralki? O każdorazowym wyjmowaniu filtra zmywarki, by oczyścić go z resztek jedzenia? Wymienia co parę lat wężyk od pralki? Zakładam, że sporo z nas w wyniku pośpiechu zapomina o takich sprawach i jeśli zalanie nastąpiło w wyniku takich zaniedbań – na pewno potrzebujemy polisy mieszkaniowej o dobrym zakresie ochrony!

Jaka różnica między ryzykiem zalania, a powodzią?

Istnieje znacząca różnica między ryzykiem zalania i powodzią, chociaż oba te terminy często używane są zamiennie. Aby zrozumieć, co tak naprawdę oznaczają, trzeba poznać definicje powodzi z ogólnych warunków ubezpieczenia np. Generali: 

Generali

powódź –  bezpośrednie zalanie terenu w następstwie podniesienia się poziomu wody w korytach wód płynących, naturalnych lub sztucznych zbiornikach wód, na skutek:

a) nadmiernych opadów atmosferycznych,

b) spływu wód po zboczach lub stokach na terenach górzystych lub pofałdowanych,

c) topnienia kry lodowej,

 d) tworzenia się zatorów lodowych w korytach wód płynących,

e) sztormu i podniesienia się poziomu morskich wód przybrzeżnych;

Ryzyko powodzi odnosi się do prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia na określonym obszarze w określonym czasie. Jest to miara zagrożenia dla ludności, mienia i środowiska, wynikająca z niewłaściwego funkcjonowania systemów przeciwpowodziowych, ekstremalnych opadów atmosferycznych, topnienia śniegu czy awarii infrastruktury.

Jak można zauważyć w pierwszym akapicie „Czym jest zalanie dla ubezpieczyciela?”, zalanie to forma wydostania się wody z rur lub instalacji, na skutek cofnięcia się cieczy, awarii instalacji bądź innych opisanych podobnych przyczyn, różnice w definicjach powodzi i zalania w przypadku ubezpieczenia mieszkania od zalania są więc znaczące.

kto odpowiada za zalanie mieszkania

Kto odpowiada za szkodę w przypadku zalania sąsiada

Zalanie sąsiada to sytuacja, która często stawia pytanie – kto odpowiada za szkodę? Zgodnie z przepisami prawa, zadośćuczynić powinien właściciel mieszkania, który spowodował zalanie w wyniku np. uszkodzenia armatury poprzez zaniedbanie lub brak konserwacji instalacji.

Jeżeli doszło do zalania mieszkania, a nie jest to wynik działania mieszkańców, odpowiedzialność powinna spoczywać na zarządcy budynku bądź spółdzielni mieszkaniowej. Zarządca budynku odpowiada za stan techniczny instalacji, jakie biegną w jego obrębie, zaś właściciel mieszkania ma obowiązek dbać o instalacje wewnętrzne.

W przypadku szkód spowodowanych przez zalanie, warto zgłosić sprawę ubezpieczycielowi, który po zdobyciu odpowiednich informacji, może wypłacić odszkodowanie.

Polisa może obejmować również pokrycie kosztów poszukiwania przyczyny zalania.  Warto zatem zawsze chronić swoje mieszkanie przed ewentualnymi wypadkami zalania, dbając o sprawność instalacji, oraz komunikując się z sąsiadami i zgłaszając im ewentualne wycieki.

OC w życiu prywatnym - najlepsze ubezpieczenie mieszkania od zalania sąsiada

Z czym kojarzy nam się najczęściej? Jako ubezpieczenie od zalania sąsiada.

OC w życiu prywatnym to ubezpieczenie, które chroni posiadacza polisy i członków jego rodziny przed roszczeniami pieniężnymi osób trzecich, do których mogłoby dojść podczas wykonywania codziennych czynności.

Jednym z przypadków, w którym ubezpieczenie OC może okazać się bardzo przydatne, jest zalanie mieszkania sąsiada z dołu. Jeśli z naszej winy doszło do zalania sąsiada, oraz doszło do uszkodzenia mienia, poszkodowany może dochodzić odszkodowania za szkodę powstałą wskutek takiego działania. Właśnie w takiej sytuacji ubezpieczenie OC w życiu prywatnym może okazać się bardzo przydatne.

 Zawarcie umowy z ubezpieczycielem oznacza bowiem, że w przypadku zalania mieszkania, posiadacz polisy może liczyć na odszkodowanie, które pokryje koszty naprawy zniszczeń, oraz ewentualnych kosztów prawniczych przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Mając na uwadze ryzyka związane z „zalaniem” sąsiada, zawarcie umowy na ubezpieczenie OC w życiu prywatnym wydaje się racjonalnym wyborem dla każdej osoby posiadającej mieszkanie. Dzięki temu, nie tylko chronimy sobie samych przed możliwością sytuacji losowych, lecz także dbamy o bezpieczeństwo finansowe i oddalamy koszmar płacenia za wypadek zalania mieszkania z własnej kieszeni.

jak kupić ubezpieczenie mieszkania od zalania

Jak kupić ubezpieczenie mieszkania od zalania?

 Jak kupić ubezpieczenie mieszkania od zalania? To pytanie, różni się trochę dla właścicieli lokalu czy wynajmujących nieruchomości. Aby kupić ubezpieczenie mieszkania od zalania, należy przede wszystkim porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać odpowiednią dla siebie polisę.

Pierwszym krokiem do zakupu ubezpieczenia mieszkania od zalania jest kontakt ze mną jako agentem ubezpieczeniowym, pomogę w wyborze najkorzystniejszej dla Państwa oferty. Moja przewaga nad porównywarkami internetowymi polega na szerokim wyborze oferty. Popularne porównywarki mają tylko około 6 towarzystw ubezpieczeniowych, kiedy ja posiadam w ofercie 16 różnych Ubezpieczycieli z wszechstronnymi ofertami.

Kolejnym krokiem jest określenie zakresu ubezpieczenia mieszkania od zalania. Tu musimy zwrócić uwagę nie tylko by zabezpieczyć się na wypadek gdy nasze mienie zostało zalane przez sąsiada, czy nas samych, ale również na pozostałe występujące w lokalu mieszkalnym zwykle sytuacje, np. przepięcia, pożary czy kradzieże.

Należy zwrócić uwagę na sumy gwarancyjne, które określają do jakiej górnej granicy sumy ubezpieczenia będzie odpowiadać Ubezpieczyciel w ramach naszego uszczerbku na mieniu, oraz na mieniu ewentualnych poszkodowanych przez nas osób.

Warto porozmawiać także o ubezpieczeniu od zalania spowodowanego naszym sąsiadom przez nas – polisa OC w życiu prywatnym. Jest to ubezpieczenie na wypadek roszczeń w stosunku do nas przez osoby trzecie jak sąsiedzi poszkodowani w wyniku naszych zaniedbań czy zdarzeń losowych na które nie mieliśmy wpływu, ale obciążają nas jako sprawców nieszczęścia.

Po wyborze odpowiedniej polisy, należy podpisać umowę ubezpieczenia z towarzystwem ubezpieczeniowym. Warto pamiętać, że im dokładniej opiszemy swoje potrzeby na etapie wyboru ochrony w umowie, tym łatwiej będzie uzyskać odszkodowanie w przypadku zgłoszenia zalania mieszkania lub każdego innego zdarzenia. 

Koszty poszukiwania szkody

Dosyć istotnym aspektem przy zgłoszeniu szkody są koszty poszukiwania szkody. Często zalanie bywa bardzo skomplikowane, nie znamy miejsca wycieku, nie wiemy gdzie powstał problem i czym zalanie jest spowodowane.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują w ramach swoich polis za dodatkową składką, bądź już w cenie polisy (to zależy od Ubezpieczyciela i oferowanego wariantu polisy) opłacenia specjalistów, którzy wykonają dla nas pracę poszukiwania źródła problemu. Dokonają wstępnej analizy tego co może wymagać naprawy, jaki jest szacunkowy koszt naprawy, oraz po czyjej stronie leży wina samej szkody.

Może nas to uchronić przed dalszym postępowaniem rozmiaru zdarzenia, oraz zabezpieczyć się na wypadek zalania w kolejnych latach. 

jak ustalić wartość mieszkania do ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia w ubezpieczeniu mieszkania od zalania

Suma ubezpieczenia mieszkania powinna odpowiadać jego rynkowej wartości. Ma to na celu ochronę naszego mieszkania w sytuacji szkody całkowitej tj. sytuacji, w której lokal nie będzie nadawał się do ponownego zamieszkania z powodu wypadku jaki może wystąpić na naszym lokalu.

Ubezpieczenie do jego pełnej wartości ma również na celu zapewnienie środków na remont w przypadku dużej straty jaką może być wypadek zalania mieszkania.

Zalanie najczęściej prowadzi do zniszczeń w wysokości od 1000 zł do 50 000 zł. Rekordowe wypłaty o jakich słyszałem z raportów szkodowych Ubezpieczycieli przewyższają 200 000 zł – zalanie mieszkania sąsiadów którzy wyjechali na urlop do USA – miesiąc ciągłego zalewania, przemakania podłóg, ścian, przedmiotów użytku codziennego, uszkodzenia elektryki w domu i powstanie zagrzybienia. 

jak ustalić wartość mieszkania do ubezpieczenia

Jak ustalić wartość mieszkania?

Jako agent ubezpieczeniowy posiadam zaczytane do kalkulatorów firm ubezpieczeniowych odpowiednie narzędzia służące podaniu przybliżonej wartości naszych czterech ścian, w przełożeniu na m2 w zależności od kodu pocztowego, oraz metrażu.

Chętnie pomogę Państwu w ustaleniu potencjalnej kwoty wartości lokalu mieszkalnego do ubezpieczenia, choć zaznaczam, że mogą one odbiegać od dynamicznie zmieniających się wartości na rynku mieszkaniowym. Wycena taka ma posłużyć jedynie jako punkt zaczepienia jeśli chodzi o ustalenie rynkowej wartości nieruchomości. 

Innym sposobem na ustalenie średniej ceny za m2, a dzięki temu całej nieruchomości jest wybór średniej ceny z ogłoszeń popularnych portali oferujących pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jak otodom.pl, gratka.pl czy inne.

Należy wybrać około 15 ofert o zbliżonej lokalizacji do naszej tj. na tym samym osiedlu/ulicy, oraz podobnym metrażu i położeniu jeśli chodzi o piętro. Należy również zwrócić uwagę na rok budowy budynku, by nie porównywać budownictwa o różnicy większej niż 5-10 lat od naszej nieruchomości.

Podział średniej ceny ofertowej z ogłoszeń przez m2 tych nieruchomości da nam średni wynik rynkowej wartości jaka obecnie panuje na lokalnym rynku i da pogląd ile jest warte nasze lokum.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od zalania?

Ile kosztuje polisa ubezpieczenia mieszkania od zalania? Czy najtańsze ubezpieczenie zawsze jest najlepsze?

Nie, ale warto dobrze szukać!

W swojej ofercie posiadam dostęp do 16 towarzystw ubezpieczeniowych, na tej podstawie sprawdzimy ile wynosi składka dla przykładowego lokalu mieszkalnego hipotetycznego klienta. Sprawdzimy również, ile musimy dopłacić, by w cenie dobrego ubezpieczenia była ochrona od sytuacji, gdy zdarzyło nam się zalać sąsiadowi mieszkanie.

Cena ubezpieczenia mieszkania od zalania

Na potrzeby przykładu założymy:

  • Klient z Bydgoszczy
  • Kod pocztowy 85-165 ul. Tucholska
  • Rok urodzenia: 1975
  • Lokal mieszkalny: 50m2
  • Piętro 5 z 10 w wieżowcu
  • Suma ubezpieczenia murów: 340 000 zł
  • Ruchomości domowe: 20 000 zł
  • OC w życiu prywatnym:  100 000 zł
  • Brak szkód w ostatnich 36 miesiącach
  • Wyliczenie aktualne na dzień 09.05.2023

Cena ubezpieczenia mieszkania od zalania

Towarzystwo Ubezpieczeniowe
Cena za roczną polisę
Warta
186
WEFOX
188
Uniqa
214
Compensa
236
Allianz
236
TUW TUZ
243
Hestia
246
Link4
251,82
Proama
252
Reso
260,03
bezpieczny.pl
262
Generali
281
Interrisk
296
PZU
318
Wiener
334

Kiedy za zalane mieszkanie nie będzie odszkodowania?

 Kiedy mówimy o ubezpieczeniu mieszkania od zalania, warto zwrócić uwagę na fakt, że nie zawsze za zaistniałą sytuację ktoś ponosi odpowiedzialność, co w konsekwencji może prowadzić do braku odszkodowania za zalanie.

W życiu zdarzają się różne sytuacje, a zdarzenia losowe, takie jak intensywne opady czy awaria systemów klimatyzacji, mogą spowodować zalanie na naszych nieruchomościach. 

Niestety, nie zawsze nasze ubezpieczenie gwarantuje nam ochronę w przypadku zalania, wynikającą na przykład z nieprawidłowości w konstrukcji budynku lub awarii hydrauliki, dla których wykonawca ani zarządca nie ponoszą odpowiedzialności.

Warto również zauważyć, że w niektórych sytuacjach zalanie może być wynikiem naszej winy, na przykład niedopilnowania zamknięcia kranu czy braku konserwacji miejsca, gdzie mogło dojść do zatoru odpływu wody.

Osobiste rażące niedbalstwo może prowadzić do sytuacji, gdy ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania, powołując się na wykluczenia z OWU (ogólnych warunków ubezpieczeń), które określają przypadki, w których ochrona ubezpieczyciela nie obowiązuje.

Przedmioty wyłączone z ochrony

TU mogą nie odpowiadać za:

  • cenne dokumenty
  • dzieła sztuki
  • trofea myśliwskie;
  • kamienie szlachetne, półszlachetne lub syntetyczne, szlachetne substancje organiczne, które nie są wyrobami użytkowymi oraz metale szlachetne w złomie lub sztabach;

Ubezpieczenie mieszkania od zalania może nie zadziałać również gdy dojdzie do niej wskutek rażącego niedbalstwa, sprawdźmy jak opisuje to PZU:

które ubezpieczony wyrządził umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. To wyłączenie nie dotyczy sytuacji, gdy mimo rażącego niedbalstwa zapłata odszkodowania odpowiada w danych okolicznościach względom słuszności lub gdy PZU odpowiada za szkody wyrządzone wskutek rażącego niedbalstwa

Ryzyko powodzi odnosi się do prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia na określonym obszarze w określonym czasie. Jest to miara zagrożenia dla ludności, mienia i środowiska, wynikająca z niewłaściwego funkcjonowania systemów przeciwpowodziowych, ekstremalnych opadów atmosferycznych, topnienia śniegu czy awarii infrastruktury.

Jak można zauważyć w pierwszym akapicie „Czym jest zalanie dla ubezpieczyciela?”, zalanie to forma wydostania się wody z rur lub instalacji, na skutek cofnięcia się cieczy, awarii instalacji bądź innych opisanych podobnych przyczyn, różnice w definicjach powodzi i zalania w przypadku ubezpieczenia mieszkania od zalania są więc znaczące.

Rażące niedbalstwo

Możemy spotkać się również z odmową wypłaty odszkodowania w sytuacji gdy niedopełnieniamy bardzo ważnego obowiązku jaki nakłada na nas prawo budowlane, mianowicie przeglądy techniczne:

niewykonania określonych przepisami prawa przeglądów technicznych domu wielorodzinnego oraz jego okresowych kontroli, jeśli obowiązek ich wykonania należał do ubezpieczonego. To wyłączenie nie dotyczy sytuacji, gdy niedopełnienie tego obowiązku nie miało wpływu na wystąpienie wypadku ubezpieczeniowego;

Przeglądy techniczne

Mieszkając w bloku, kamienicy, lub budynku wielorodzinnym musimy pamiętać by wpuszczać wszystkie kontrole jakie wykonuje dla nas spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota.

Jeśli nie będziemy dopełniać tych obowiązków, jak widać, możemy spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania, co wydaje się poniekąd logiczne. Osoba uprawniona podpisuje się pod sprawnością danej instalacji i bierze na siebie ewentualne błędy przy kontroli lub uchybienia w swojej pracy jakich dopuścił się przy kontroli.

Sytuacje zalania, kiedy możemy nie mieć ochrony

Zamarzanie wody w rurach

W blokach lub kamienicach może dotyczyć instalacji klimatyzacji, poza murami lokalu mieszkalnego (np. na balkonie, elewacji budynku itp).

pęknięcia rur lub osprzętu instalacji w wyniku zamarznięcia wody lub innej cieczy spowodowanego nieutrzymywaniem właściwej temperatury w pomieszczeniach, jeżeli obowiązek utrzymywania właściwej temperatury w pomieszczeniach należał do ubezpieczonego. To wyłączenie nie dotyczy sytuacji, gdy niedopełnienie tego obowiązku nie miało wpływu na wystąpienie wypadku ubezpieczeniowego

zalania wskutek opadu

a) poprzez niezamknięte, nieszczelne lub niezabezpieczone okna, drzwi lub inne otwory, jeżeli obowiązek ich zamknięcia, uszczelnienia lub zabezpieczenia należał do ubezpieczonego. To wyłączenie nie dotyczy sytuacji, gdy niedopełnienie tego obowiązku nie miało wpływu na wystąpienie wypadku ubezpieczeniowego,
b) poprzez niekonserwowane lub nienależycie konserwowane: dach, ściany, balkony, tarasy lub okna, jeżeli obowiązek ich konserwacji należał do ubezpieczonego. To wyłączenie nie dotyczy sytuacji, gdy niedopełnienie tego obowiązku nie miało wpływu na wystąpienie wypadku ubezpieczeniowego.

zalanie mieszkania przez sąsiada - co robić

Co zrobić po zalaniu mieszkania?

  1. Odłącz prąd: Aby uniknąć ryzyko porażenia prądem, jak najszybciej odłącz prąd główny w miejscu zamieszkania.
  2. Zabezpiecz swoje mienie: Usuń cenne przedmioty z miejsca zalanego, wyciągnij sprzęty elektroniczne, dokumenty, meble i inne wartościowe rzeczy.
  3.  Zlokalizuj źródło zalania: Spróbuj znaleźć miejsce, z którego pochodzi woda, np. pęknięcie w rurze, awaria pralki czy zator w rurach. Jeśli jest to możliwe, zatrzymaj dalsze napływanie wody.
  4.   Usuń wodę: Jeśli ilość wody jest niewielka, użyj mopów, ręczników i wiader, aby usuwać wodę. W przypadku większych zalań możesz potrzebować pompy do usunięcia wody.
  5.  Usuń przesuszone powierzchnie: W przypadku poważniejszego zalania będziesz musiał zdjąć dywany, tapety, listwy przyścienne i, w niektórych przypadkach, nawet płyty gipsowe. Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz skonsultować się z zawodowym fachowcem.
  6.   Wentyluj pomieszczenia: Otwórz okna, aby upewnić się, że pomieszczenia są dobrze wentylowane, a wilgoć zaczyna się ulatniać.
  7.  Włącz osuszacze: Jeśli masz dostęp do niedrogiego osuszacza powietrza, ustaw go w zalanych pomieszczeniach, aby przyspieszyć proces suszenia.
  8.  Skontaktuj się z ubezpieczycielem: Ponieważ zalanie może powodować dużo szkód materialnych, jak najszybciej zgłoś incydent swojemu ubezpieczycielowi. Opisz sytuację i wykonaj zdjęcia lub wideo pokazujące zniszczenia.
  9.  Skontaktuj się z fachowcami: Jeśli skalę szkód jest trudno samodzielnie naprawić, skontaktuj się z firmą świadczącą usługi remontowe lub usługi specjalistyczne, które pomogą oczyścić obszar zalanego pomieszczenia i ocenić możliwe dalsze kroki

Zalanie mieszkania przez nieubezpieczonego sąsiada – co robić?

Zalanie mieszkania przez nieubezpieczonego sąsiada to sytuacja, z którą wielu z nas może się spotkać. Jest to bardzo nieprzyjemna sytuacja, która może wymagać szybkiego działania.

Wyobraźmy sobie scenariusz w którym nasze mieszkanie zostało zalane przez sąsiada na skutek jego nieodpowiedzialnego zachowania, a dodatkowo dowiadujemy się, że sąsiad nie posiada ubezpieczenia. W takiej sytuacji, warto wiedzieć jak postępować, aby sytuacja nie dawała nam większego bólu głowy. 

Gdy dojdzie do zalania mieszkania przez sąsiada, przede wszystkim należy zachować spokój i otwarty dialog. Zwróćmy się do sąsiada w sprawie poniesionych strat, porozmawiajmy z nim spokojnie i postarajmy się rozwiązać problem polubownie, najważniejsze to ustalenie faktu posiadania przez niego polisy OC w życiu prywatnym chroniącej nas od skutków zalania.

Jeśli to nie przyniesie pozytywnego efektu, jesteśmy zobowiązani do zgłoszenia tego zdarzenia swojemu ubezpieczycielowi. Koszt napraw może być pokryty przez naszego ubezpieczyciela i w ramach regresu, zostanie on przerzucony na sąsiada w toku dalszego postępowania.

W przypadku wynajmowania nieruchomości, warto upewnić się, czy właściciel posiada ubezpieczenie przeciw zalaniu mieszkania.

Kilka sposobów na dochodzenie odszkodowania od nieubezpieczonego sąsiada:

  • Możemy spróbować porozumieć się polubownie z sąsiadem i ustalić, czy jest on gotów do poniesienia odpowiedzialności za powstałe szkody. 
  • Jeśli sąsiad odmawia wypłaty, zawsze możemy skierować sprawę na drogę sądową. W takim przypadku, warto skonsultować się z prawnikiem, aby uzyskać niezbędne informacje
  • Szkodę możemy zrealizować z naszej polisy, wtedy szkody zostaną nam naprawione, a od sąsiada zostanie ściągnięty tzw regres.

Należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy: 

Jeśli sąsiad nie miał ubezpieczenia wraz z OC, a szkodę zrealizujemy z naszej polisy mieszkaniowej, to mimo iż towarzystwo ubezpieczeniowe ściągnie pieniądze z sąsiada na drodze prawnej bądź polubownej w tak zwanym regresie, to szkoda na naszej polisie pozostanie i spowoduje zwyżkę na kolejny rok ubezpieczenia. Warto więc dążyć do ściągania kosztów napraw w pierwszej kolejności od sąsiada jako sprawcy szkody.

Zalanie w mieszkaniu wynajmowanym - co robić?

Zalanie w mieszkaniu mogą spowodować poważne szkody i nieprzewidziane problemy, dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak radzić sobie w takiej sytuacji, zwłaszcza gdy dotyczy to mieszkania wynajmowanego.

Przede wszystkim, należy zachować spokój i niezwłocznie powiadomić właściciela o zaistniałej sytuacji. Ważne jest również, aby posiadać polisę OC najemcy, która będzie zabezpieczeniem finansowym przed ewentualnymi roszczeniami ze strony właściciela, jeśli dojdzie do zalania czy innych uszkodzeń.

Z kolei ubezpieczenie właściciela powinno również obejmować ubezpieczenie mieszkania od zalania, aby wspólnie z najemcą pokryć koszty napraw oraz wymiany uszkodzonych przedmiotów.

Warto pamiętać, że posiadanie odrębnej polisy na dach nad głową jest również wartościowym narzędziem przy przeciwdziałaniu niekorzystnemu wpływowi zalania na stan lokalu, oraz na inne elementy, takie jak meble czy sprzęt AGD/RTV. Dobrze dobrana polisa może chronić zarówno interesy najemcy, jak i właściciela, od poszczególnych szkód wynikających z zalania.

W przypadku współpracy między wynajmującymi a wynajmującym, zrozumienie, jaka jest odpowiedzialność każdej ze stron, może pomóc uniknąć nieporozumień i ewentualnych konfliktów. Dlatego warto wspólnie opracować strategię, która pozwoli na odpowiednie zabezpieczenie się przed zalaniem, ale także na szybkie i efektywne działanie w przypadku zaistnienia takiej sytuacji.

Priorytetem powinno być tutaj utrzymanie dobrej relacji między wynajmującym a najemcą, aby móc skoncentrować się na rozwiązaniu problemu i minimalizacji strat. 

Zalanie mieszkania a brak ubezpieczenia – ile to kosztuje?

Ubezpieczenie mieszkania od zalania pomaga zmniejszyć koszty ewentualnych strat jakie ponosimy w sytuacji zdarzenia. Jakich kosztów możemy uniknąć w ten sposób?

  • zalane podłogi – napuchnięte panele, drewniane podłogi, zamoknięte posadzki, przemoczone dywany
  • uszkodzone meble – nasiąknięte wodą meble, stołki krzesła, możliwe, że nie nadające się do dalszego użytkowania
  • drobne przedmioty codziennego użytku pozostawione na podłodze – zdarzają się laptopy, tablety, oraz inne wpięte przy podłodze sprzęty – może dojść do przepięcia w kontakcie z wodą.
  • zamoknięte i zawilgocone ściany – w dłuższym kontakcie z wodą możemy stracić na ścianach tapety, farby i gładzie, w konsekwencji może pojawić się brzydka plama po zalaniu, a w najgorszej sytuacji – grzyb.
  • w sytuacji „cofki” w pionach kanalizacji, możemy skończyć w lokalu mieszkalnym z bardzo przykrym „basenem” fekaliów z całego pionu – niestety ta sytuacja zdarzyła się jednemu z moich klientów
  • uszkodzone ścianki działowe z regipsu

Oprócz poniesionych strat wymienionych powyżej powinniśmy uwzględnić:

  • fachowców do remontu po szkodzie
  • specjalistów od osuszania mieszkania – to spory koszt, a samo osuszanie trwa na prawdę bardzo długo – szczególnie zimą
  • koszt utylizacji zniszczonych mebli, sprzętów, elementów budowlanych
  • w przypadku braku znanego źródła zalania – fachowca, który ustali przyczynę i podejmie działania w celu zabezpieczenia na przyszłość
  • koszt odkupienia utraconego mienia

Patrząc na listę rzeczy i kosztów jakie należy zrobić i ponieść przy okazji braku ubezpieczenia mieszkania od zalania, na prawdę polecam KONTAKT ze mną w celu wyliczenia dobrej oferty, która ochroni Państwa mienie.

Czy około 150 zł za rok ochrony i ubezpieczenia mieszkania od zalania i wielu innych ryzyk jak pożar, przepięcia, wybuchy np. gazu, to duży koszt w perspektywie zaoszczędzonej kwoty na remontach?

Assistance mieszkaniowy - Co ubezpieczyć w domu i mieszkaniu oprócz zalania?

Dlaczego warto dokupić assistance mieszkaniowe? Za faktem takiej polisy przemawia kilka realnych faktów, które w razie zdarzeń pozwolą nam zachować spokój i opanować trudną sytuację szkody jaka może nam się przytrafić.

Assistance pokryje koszt hydraulika 

Jeśli przydarzy nam się wyciek z kranu, kaloryfera, instalacji wodno-kanalizacyjnej, Ubezpieczyciel może przysłać nam w ramach polisy opłaconego specjalistę, który odnajdzie powód awarii i zajmie się nią w fachowy sposób. Niektóre towarzystwa dodatkowo płacą nam za koszt części użytych w naprawie – np. uszczelek, nowego kranu, przyłącza wody itp.

Lokal zastępczy 

Gdy lokal nie będzie nadawał się do użycia, możemy otrzymać tymczasowe miejsce pobyty dla nas i członków naszej rodziny by przeczekać moment szkody, która zagraża konstrukcji mieszkania, bądź spowodowała tzw. szkodę całkowitą

Przechowanie mienia

Podobnie jak powyżej, jeśli nasz lokal nie będzie nadawał się do zamieszkania przez pewien okres czasu, może zostać nam przydzielona ochrona, która zaopiekuje się pod naszą nieobecność pozostawionymi rzeczami osobistymi.

Transport mienia

organizacja i pokrycie kosztów przewiezienia mienia osób objętych ubezpieczeniem z miejsca ubezpieczenia do miejsca wyznaczonego przez osobę objętą ubezpieczeniem, jeżeli wskutek wypadku ubezpieczony dom lub mieszkanie lub elementy stałe są uszkodzone w stopniu uniemożliwiającym dalsze przechowywanie ubezpieczonego mienia w miejscu ubezpieczenia

Inne usługi assistance:

  • Naprawa sprzętu rtv agd
  • pomoc medyczna
  • pomoc psychologa
  • concierge informacyjny
  • organizacja przeglądów elektrycznych, gazowych itp.
  • deratyzacja
  • interwencja ślusarza do drzwi wejściowych

Czy można dostać dwa odszkodowania za zalanie mieszkania?

Czy można dostać dwa odszkodowania za zalanie mieszkania? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna i stanowcza: nie. Jest to niedozwolone zgodnie z prawem.

Nawet jeśli posiadacz nieruchomości ma dwa ubezpieczenia na taką samą nieruchomość, należy ubiegać się o odszkodowanie tylko w jednym z nich.

Łamanie prawa w tej kwestii byłoby przestępstwem, które może być zgłoszone do odpowiednich organów ścigania. Podwójne ubezpieczenie może być postrzegane jako próba wyłudzenia większej sumy pieniędzy od ubezpieczyciela, niż wynosi rzeczywista wartość utraconego mienia.

Tego rodzaju działania są uważane za oszustwo ubezpieczeniowe i jeżeli zostaną udowodnione, mogą skutkować karami prawnymi, takimi jak grzywny, a nawet więzieniem.

Zawsze zaleca się pełną i uczciwą współpracę z ubezpieczycielem, oraz podjęcie kroków mających na celu jak najlepszą ochronę swojej nieruchomości przed zalaniem. Wybrane ubezpieczenie musi zapewnić zwrot utraconego majątku, ale ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o wyborze ubezpieczyciela szczegółowo przeanalizować oferty poszczególnych firm, porównać warunki, zakres ochrony oraz stawki.

Pamiętajmy, że próby wykorzystania dwóch odszkodowań za zalanie mieszkania mogą jedynie przynieść naszej sytuacji problemy prawne oraz finansowe. Szanujmy prawo i podejmujmy decyzje zgodne z jego zasadami. 

Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie o ubezpieczenie od mieszkania od zalania:

By odpowiedzieć na pytanie kto odpowiada za zalanie mieszkania musimy ustalić jego źródło. Jeśli woda pochodzi z naszego lokalu i naszej instalacji wewnętrznej, może to być nasza odpowiedzialność i należy wtedy użyć swojej własnej polisy ubezpieczenia mieszkania od zalania.

Jeśli zalanie jest w naszym lokum, ale woda leje się z pionów, za które odpowiada zarządca budynku, wtedy powinniśmy się zwrócić do niego w celu ustalenia planu postępowania w przypadku takiego zdarzenia.

W sytuacji gdy wyciek występuje powyżej nas, czyli od sąsiada nad nami (bądź dachu/strychu jeśli nikt nad nami nie urzęduje) to musimy oczekiwać rekompensaty za zdarzenie od winnego, który powoduje uszczerbek na naszym lokalu mieszkalnym w wyniku swojego nieumyślnego działania bądź zaniedbania do którego doszło.

Ofertę ubezpieczenia mieszkania od zalania oferuje w podstawowym wariancie każdy ubezpieczyciel w Polsce, różni się ona ogólnym zakresem i ceną, ale to już zależy od wybranego przez Państwa zakresu.

Zapraszam do formularza wycen, który pozwala przygotować wspólnie z Państwem i podanymi informacjami rzetelną i pełną ofertę, odpowiadającą Państwa oczekiwaniom.
  1. Zachowaj spokój: Przede wszystkim, zachowaj spokój i podejdź do sytuacji z głową. Im szybciej zaczniesz działać, tym większą szansę masz na zminimalizowanie szkód.
  2. Odcinanie dopływu wody: Jeśli masz możliwość, odetnij dopływ wody do miejsca zamieszkania, aby zatrzymać zalanie.
  3. Informowanie sąsiada: Jeżeli sąsiad nie zdaje sobie jeszcze sprawy z zalania, bezzwłocznie go poinformuj, aby mógł także podjąć działania mające na celu zatrzymanie awarii.
  4. Dokumentowanie szkód: Zrób zdjęcia, a nawet filmy szkód, jakie wyrządziła woda w Twoich czterech ścianach. Będą one potrzebne do ewentualnych roszczeń odszkodowawczych.
  5. Kontakty z ubezpieczycielem: Powiadom swojego ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji. Firmy ubezpieczeniowe często oferują pomoc w takich przypadkach.
  6. Suszenie mieszkania: Bezzwłocznie postaraj się jeszcze przyspieszyć osuszanie, szczególnie jeśli woda zdążyła się zatrzymać na podłogach, i spróbować usunąć pozostałą wilgoć, aby zapobiec rozwojowi pleśni.
  7. Ustalanie odpowiedzialności: Ustal, kto ponosi odpowiedzialność za zalanie mieszkania przez sąsiada. Jeśli to wina sąsiada (np. uszkodzenie urządzeń czy awaria zaworu), będziesz mógł żądać odszkodowania od niego.
  8. Wycena strat: Wprowadź dokumentację odnośnie uszkodzeń i wymaganych napraw do wyceny tych szkód.
  9. Dochodzenie odszkodowania: Jeżeli ustalona zostanie odpowiedzialność sąsiada, wystąp z roszczeniami odszkodowawczymi – najlepiej w odniesieniu do jego ubezpieczenia domu. Jeżeli będzie problemy z kwestią odpowiedzialności ze strony sąsiada, rozważ skorzystanie z pomocy prawnika.
  10. Naprawa uszkodzeń: Przystąp do procesu remontu i zakupu nowych urządzeń, za które zapłaci polisa.
Koszt polisy ubezpieczenia mieszkania od zalania zaczyna się już od 100 zł i zapewni wystarczający zakres, by pokryć 90% szkód, które najczęściej występują w naszych czterech kątach w Polsce. Warto jednak rozważyć rozbudowanie polisy o szerszy zakres ochrony i zabezpieczenie się na te 10% sytuacji, w których możemy stracić dach nad głową, a wystarczyło by dołożyć w skali roku 50 zł lub 100 zł więcej dla pewności pełnej ochrony mienia.

Z tego wpisu dowiesz się:

Picture of Piotr Sperka

Piotr Sperka

Autor tego bloga.
Do pewnych rzeczy w życiu trzeba dojrzeć, powoli uczę się, do których już nie zdążę 🙂
Prywatnie uwielbiam jeść, gotować też lubię i umiem, podobno moja Pizza Neapolitańska jest lepsza niż w Neapolu.
Ubezpieczeniami zajmuje się już 11 rok, więc myślę, że coś zdążyło wpaść do głowy.
Zapraszam do zadawania pytań, chętnie odpowiem na Państwa wiadomości.

Picture of Piotr Sperka

Piotr Sperka

Autor tego bloga.
Do pewnych rzeczy w życiu trzeba dojrzeć, powoli uczę się, do których już nie zdążę 🙂
Prywatnie uwielbiam jeść, gotować też lubię i umiem, podobno moja Pizza Neapolitańska jest lepsza niż w Neapolu.
Ubezpieczeniami zajmuje się już 11 rok, więc myślę, że coś zdążyło wpaść do głowy.
Zapraszam do zadawania pytań, chętnie odpowiem na Państwa wiadomości.

Więcej ciekawych wpisów

Ubezpieczenie telefonu - cena, zakres, zbity wyświetlacz, czy warto

Ubezpiecz w Warcie smartfon, tablet lub smartwatch od zniszczenia, zalania i kradzieży – ile kosztuje ubezpieczenie telefonu u agenta w 2024 roku

Smartfony, tablety i smartwatche – dzisiejsze cuda techniki zachwycają, ale nie pozostają bez wad jeśli chodzi o wytrzymałość na trudy naszych codziennych przygód. Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta S.A wychodzi do nas z idealnym na tę okazję produktem o nazwie „Warta Smart Pakiet”  proponując ochronę w 3 wariantach do wyboru. Każdy z nich ma swoje inne mocne strony, dopasowane do możliwości osoby ubezpieczającej. Zaletami produktu są również serwis door to door który zapewnia odbiór uszkodzonego sprzętu wprost spod naszych drzwi czy wymiana sprzętu na nowy jeśli starego nie da się naprawić!

Czytaj więcej »
obowiązkowe przeglądy instalacji a ubezpieczenie domu

Obowiązkowe przeglądy instalacji technicznych domu i ich wpływ na ubezpieczenie nieruchomości

 Obowiązkowe przeglądy instalacji technicznych w domu są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców, ale również mają znaczenie dla ubezpieczenia nieruchomości. Regularne kontrole wszelkich systemów, takich jak instalacje elektryczne czy gazowe, przyczyniają się do minimalizacji ryzyka awarii, które mogą skutkować poważnymi szkodami. Ignorowanie obowiązku przeprowadzenia takiego przeglądu może w skrajnych przypadkach doprowadzić do utraty ochrony ubezpieczeniowej. Warto zawsze pamiętać o regularnym serwisowaniu domowych instalacji. Z tego artykułu dowiedzą się Państwo w szczegółach jakie mają obowiązki jako właściciele nieruchomości.

Czytaj więcej »
ubezpieczenie domu w budowie

Ubezpieczenie domu w budowie – czy warto ubezpieczyć budowę domu jednorodzinnego? Ile taka polisa może kosztować?

Budowa domu jednorodzinnego to jedno z największych przedsięwzięć w życiu, dlatego ważne jest, aby chronić tę inwestycję. Ubezpieczenie domu w budowie może być gwarancją spokoju i zabezpieczenia finansowego w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń, takich jak pożar czy zalanie terenu budowy. Ubezpieczenie domu w budowie może zapewnić ochronę przed takimi nieprzewidzianymi sytuacjami, chroniąc finanse i wysiłek wkładany w budowę domu jednorodzinnego. Czy warto ubezpieczyć budowę domu jednorodzinnego? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć w moim artykule.

Czytaj więcej »
Ubezpieczenie mieszkania od wybuchu gazu i eksplozji

Ubezpieczenie mieszkania od wybuchu gazu i eksplozji

Ubezpieczenie mieszkania od wybuchu gazu i eksplozji jest jednym z najważniejszych rodzajów ubezpieczeń, które powinien posiadać każdy właściciel lub najemca mieszkania. W przypadku wybuchu gazu lub eksplozji, może dojść do poważnych uszkodzeń mienia, jak również do zniszczenia samego mieszkania. Właściciele mieszkań i domów mogą wykupić ubezpieczenie mieszkania od wybuchu gazu i eksplozji, które obejmuje odszkodowania za koszty naprawy budynku oraz ewentualnej odbudowy. 

Czytaj więcej »
Ubezpieczenie mieszkania lub domu na 3 lata, Ubezpieczenie nieruchomości na 3 lata

Ubezpieczenie mieszkania lub domu na 3 lata. Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości na 3 lata?

Ubezpieczenie nieruchomości na 3 lata to jedna z opcji, którą oferują ubezpieczyciele przy ubezpieczeniu domu lub mieszkania. Decydując się na ten rodzaj polisy, właściciel 4 kątów jest chroniony przed szeregiem ryzyk wybranych przez siebie, takich jak kradzież, zalanie czy pożar. Cena ubezpieczenia nieruchomości na 3 lata jest uzależniona od wielu czynników, takich jak metraż nieruchomości, jej lokalizacja, wartość mienia, ale także od indywidualnych wymagań ubezpieczającego. Warto więc podjąć przemyślaną decyzję i zapoznać się dokładnie z ofertami ubezpieczycieli, aby znaleźć najlepszą polisę na swoją nieruchomość. Koszty takiego ubezpieczenia zależą także od indywidualnej umowy i zakresu, więc sprawdźmy dziś, jakie koszty mogą nas spotkać.

Czytaj więcej »