Czym jest ubezpieczenie mieszkania. Co obejmuje umowa ubezpieczenia? Czy warto rozszerzyć ochronę?

Ubezpieczenie mieszkania, ochrona od zalania, pożaru, kradzieży. Dokup OC i assistance w pakiecie by zapewnić sobie kompleksową ochronę swojej nieruchomości. Dowiedz się czym faktycznie jest polisa ubezpieczenia mieszkania, od czego chroni, co może zawierać, a czego na pewno nie chroni swoim zakresem.
ubezpieczenie mieszkania, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, dlaczego warto ubezpieczyć mieszkania, cesja w ubezpieczeniu mieszkania

Podziel się wpisem ze znajomymi:

Facebook
WhatsApp
Pocket
LinkedIn
Twitter

Z tego wpisu dowiesz się:

Czy jest obowiązek ubezpieczenia mieszkania?

Mieszkanie podlega obowiązkowi ubezpieczenia tylko wtedy, gdy narzuca nam je bank w ramach cesji praw z umowy kredytowej. Wtedy to de facto bank jest właścicielem nieruchomości do momentu spłaty kredytu i uwolnienia wpisu w księdze wieczystej.

Bank może mieć określone konkretne ramy czasowe w których wymaga od nas takiej polisy, więc do konkretnych obowiązków odsyłam do własnej umowy kredytowej. Pozostałe osoby mogą traktować ubezpieczenie mieszkania jako dobrowolną chęć ochrony swojego majątku i jego składowych w postaci przedmiotów użytku codziennego.

Po co nam ubezpieczenie mieszkaniowe?

Zasadniczo by zapewnić sobie spokój gdyby zdarzyło się najgorsze i nieprzewidywalne. Dobrze skonstruowana polisa potrafi zapewnić wypłatę po całkowitej utracie mieszkania poprzez np. pożar czy wybuch gazu w budynku mieszkalnym.

Ubezpieczenie od kradzieży

Zdarzyła się kradzież z włamaniem? Po zgłoszeniu na policji możemy rozpocząć proces odkupywania utraconych dóbr materialnych za odzyskane z odszkodowania pieniądze, co w sytuacji braku polisy nie było by możliwe.

Ubezpieczenie od przepięcia

Ukochana konsola dziecka do gier zniszczona przez przepięcie? Nic nie szkodzi! W zakresie dobrej polisy znajduje się ochrona od tego typu zdarzeń. W wyniku przepięcia i awarii lodówki zepsuła się żywność? Są firmy które zapłacą również za takie straty

Ubezpieczenie od zalania

Lejąca się z sufitu woda na naszą głowę? Ile razy słyszeliśmy od znajomych o nieumyślnie zalanym sąsiedzie i jego lokalu mieszkalnym? Wtedy stałe elementy, w tym tynki, farby, tapety nadają się już tylko do zdarcia i odnowienia. Na taką właśnie sytuacje i wiele innych historii, ochronę zapewnią dobrze dobrane polisy sprawdzone w sytuacji kryzysowej.

Assistance ubezpieczeniowe

Zapewni wsparcie w razie awarii telewizora, komputera, zmywarki, czy w sytuacjach nagłych jak lejąca się woda wymagająca interwencji hydraulika. Usługi specjalistów zapewnią również pomoc w razie uszkodzenia zamka wejściowego do mieszkania czy nagłej choroby członka rodziny w ubezpieczonej nieruchomości

Ubezpieczenie od silnego wiatru

Wichury to nie tylko zagrożenie dla domów, ale również dla mieszkań. Porywisty wiatr potrafi zabrać przedmioty z naszych balkonów lub mieszkań położonych na ostatnich piętrach z tarasami widokowymi.

Kompleksowa ochrona

Wyprzedź myślenie o szkodzie zanim do niej dojdzie. Ubezpieczenie mieszkania zawiera tak szeroki zakres, iż czasem ciężko w to uwierzyć. Na szczęście świadomość Polaków odnośnie tego za co płacą rośnie i mądrze korzystamy z tego za co płacimy

Jaki jest zakres ubezpieczenia mieszkania

Zakres ubezpieczenia mieszkania zależeć będzie od wariantu na jaki się zdecydujemy. Towarzystwa ubezpieczeniowe różnią się od siebie ilością zdarzeń losowych za które biorą odpowiedzialność, jak i definicją jak rozumiane jest dane pojęcie. Silny wiatr może być określany w zależności od mocy z jaką wieje wiatr, a trzęsienie w zależności z jaką siłą zatrzęsła się ziemia, oraz czy zjawisko wystąpiło miejscowo, lokalnie, czy na większym terenie.

Zakres ochrony można podzielić w zależności od wariantu na który zdecydujemy się wykupić, są dwa podstawowe warianty różniące się stopniem odpowiedzialności za szkody wyrządzone na naszym mieniu.

Jaki jest zakres ubezpieczenia mieszkania? Co może chronić ubezpieczenie mieszkania? Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?
  • deszcz nawalny
  • dym i sadza
  • grad
  • huk ponaddźwiękowy
  • lawina
  • napór śniegu
  • osuwanie się ziemi
  • powódź
  • pożar
  • przepięcie
  • silny wiatr
  • trzęsienie ziemi
  • uderzenie pioruna
  • uderzenie pojazdu mechanicznego
  • upadek drzew lub masztów
  • upadek pojazdu powietrznego
  • wybuch
  • zalanie
  • zapadanie się ziemi
  • dewastacja
  • stłuczenie elementów szklanych

W dużym uproszczeniu, towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie odpowiedzialność za wszystko poza tym, co opisze w specjalnym katalogu wyłączeń w warunkach ogólnych. Dom zaatakowali kosmici? Takiego wyłączenia w warunkach ogólnych nie spotkałem 😉

Definicja profesjonalna: niezależne od woli Ubezpieczonego zdarzenie przyszłe i niepewne o charakterze nagłym, objęte zakresem ubezpieczenia, będące bezpośrednią przyczyną powstania szkody.

Ubezpieczenie kradzieży z włamaniem, rabunek, rozbój, oszustwo, kradzież zwykła

Dotyczy ruchomości jak i stałych elementów. Przy okazji ubezpieczenia od kradzieży należy zwrócić uwagę na ważny aspekt jakim powinny być sprawne zabezpieczenia np. drzwi i zamontowane w nich zamki. Więcej o tym jak sprostamy wymaganiom towarzystwa w którym kupujemy ubezpieczenie (np. jeden zamek wielozastawkowy, kraty, alarm) przeczytasz w artykule: Minimalne zabezpieczenia antywłamaniowe.

1. W odniesieniu do ruchomości domowych, stałych elementów lub urządzeń technicznych – bezprawny zabór przedmiotu z zamkniętych pomieszczeń w celu jego przywłaszczenia po:
a) usunięciu istniejących zabezpieczeń domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego, domu letniskowego, pomieszczeń przynależnych, garażu lub innego budynku przy użyciu siły fizycznej lub narzędzi, pozostawiającym ślady włamania
b) otworzeniu zabezpieczeń domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego, domu letniskowego, pomieszczeń przynależnych, garażu lub innego budynku oryginalnym kluczem, który sprawca zdobył przez kradzież z włamaniem do innego pomieszczenia zabezpieczonego zgodnie z wymogami lub w wyniku rabunku, o ile otwarcie to nastąpiło niezwłocznie po zdobyciu kluczy w sposób opisany powyżej.

2. Sprzętu poza domem – bezprawny zabór przedmiotu w celu jego przywłaszczenia po:
a) usunięciu istniejących zabezpieczeń miejsc lub pomieszczeń, w których znajduje się sprzęt (w tym: bagażnik pojazdu, przyczepa campingowa, kabina jednostki pływającej), przy użyciu siły fizycznej lub narzędzi, pozostawiającym ślady włamania
b) otworzeniu zabezpieczeń miejsc lub pomieszczeń, w których znajduje się sprzęt (w tym: bagażnik pojazdu, przyczepa campingowa, kabina jednostki pływającej), oryginalnym kluczem, który sprawca zdobył przez kradzież z włamaniem do samochodu lub w wyniku rabunku, o ile otwarcie to nastąpiło niezwłocznie po zdobyciu kluczy w sposób opisany powyżej.

Za kradzież z włamaniem uważa się również zniszczenie przedmiotu mające bezpośredni związek z usiłowaniem lub dokonaniem rabunku, bądź kradzieży z włamaniem.

działanie powstałe w wyniku:

1) rozboju, tj. bezprawnego zaboru przedmiotu ubezpieczenia w ten sposób, że sprawca użył przemocy fizycznej lub groźby jej natychmiastowego użycia bądź doprowadził do stanu nieprzytomności bądź bezbronności

2) oszustwa, tj. doprowadzenia do zaboru ubezpieczonego przedmiotu poprzez wprowadzenie w błąd, wykorzystanie błędu lub niezdolności do należytego pojmowania działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wobec osób małoletnich, osób po 65 roku życia lub osób ubezwłasnowolnionych całkowicie bądź częściowo.

Działanie polegające na bezprawnym zaborze przedmiotu w celu jego przywłaszczenia. Istotną różnicą w stosunku do kradzieży z włamaniem jest fakt, że złodziej nie musi pokonać żadnych zabezpieczeń w celu dokoniania kradzieży, ani pozostawić wyraźnych śladów włamania (wyłamanych zamków, zniszczonych okiennic itp.).

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają tu najczęściej pozostawione przez nas nasze ruchomości domowe na terenie naszej własnej posesji – np. rowerek dziecka na ogrodzie, grill przenośny w altanie itd.

Co chroni ubezpieczenie mieszkania? Dla kogo ubezpieczenie mieszkania, od czego chroni ubezpieczenie mieszkania?

Co chroni ubezpieczenie na mieszkanie?

Ubezpieczenie murów i elementów stałych

Polisa swoją konstrukcją zapewnia ochronę mieszkania od jego największej części czyli ścian, wraz z położonymi na nich tynkami, powłokami malarskimi, tapetami i płytkami. Dodatkowo ochroną objęte są stałe elementy lokalu mieszkalnego takie jak umywalki, kabiny prysznicowe, oraz przykręcone na stałe meble czy okna i drzwi.

Przykład szkody

Wbrew pozorom pożary w mieszkaniach są dość powszechne.
Średnio rocznie dochodzi do około 28 000 pożarów domów i mieszkań, z czego około 67% to pożary domów, oznacza to, że pozostałe pożary są w mieszkaniach. To około 10 000 realnych palących się mieszkań rocznie. Dużo? Mało?

Ubezpieczenie ruchomości domowych

Ruchomości domowe lub inaczej wyposażenie mieszkania, to wszystkie te elementy, mówiąc w wielkim uproszczeniu, które po obróceniu naszego mieszkania do góry „nogami” wylecą z niego nie przytwierdzone na stałe do żadnej powierzchni. Konkretne definicje każdego towarzystwa ubezpieczeniowego określają co zawarte i rozumiane jest poprzez określenie ruchomości domowe.

Przykład

Posiadane w mieszkaniu sprzęty RTV, AGD, ale również ruchome meble, dywany, lampki, ramki na zdjęcia, czy nawet nasze ubrania. Czy ktoś kiedyś policzył, ile tysięcy złotych ma w swojej szafie w postaci ubrań? 🙂 Co w sytuacji, gdy wszystkie dosłownie bez wyjątku spalają się w pożarze, spowodowanym spięciem w instalacji elektrycznej z podłączonego modemu WiFi?

Wiele z otaczających nas przedmiotów prędzej ulegnie spaleniu w pożarze, niż zostanie skradzione, dlatego najlepiej zwrócić uwagę, na wybranie takiej sumy ubezpieczenia od kradzieży, by realnie pokrywała naszą możliwą stratę. Przy rozmowie z agentem o kradzieży, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na przedmioty specyficzne, jakie występują na listach towarzystw ubezpieczeniowych jako bardziej „ryzykowne”, przykładowo:

  • biżuteria,
  • gotówka,
  • obrazy,
  • antyki,
  • dzieła sztuki,
  • broń,
  • diamenty,
  • futra,
  • papiery wartościowe, akcje, akty majątkowe, obligacje
  • inne przedmioty kolekcjonerskie wymagające określenia ich wartości wyceną rzeczoznawcy.

Składki za ubezpieczenie przedmiotów specjalnych mogą znacząca się różnić od statystycznych przedmiotów jakie można spotkać w mieszkaniach w Polsce. Ochronę takiej polisy należy rozszerzyć o dodatkowy zakres. Po szczegóły do jakich sum, w jakim zakresie i czy w ogóle możemy dany przedmiot ubezpieczyć musi poznać konkretne ogólne warunki ubezpieczenia towarzystwa w którym planujemy zawierać polisę.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (ubezpieczenie OC w życiu prywatnym)

To rodzaj polisy, który zapewnia cenną ochronę dla każdej osoby. Można wykupić je bez ubezpieczania nieruchomości,  ale często występuje łącznie z ubezpieczeniem mieszkania i domu. Dlaczego tak jest? Ponieważ odpowiada za szkody, które wyrządzamy komuś nieumyślnie w naszym życiu, obejmuje również sytuacje, w których z powodu zaniedbania lub niezamierzonego zachowania wyrządzona została szkoda finansowa lub fizyczna.

Szkoda w postaci zalania jest najczęściej występującą szkodą w Polsce, w statystykach mowa tu o około 60% wszystkich szkód.

Nikt z nas raczej nie czyni szkód intencjonalnie 🙂 Warto pomyśleć o Odpowiedzialności Cywilnej przy okazji rozmowy z agentem, koszt takiej polisy to około 30-50 zł na rok, a może uratować nam kilka lub kilkadziesiąt tysięcy złotych na kosztach odszkodowania.

Odpowiednio dobrane OC w życiu prywatnym odpowie za:

  • potrącenie kogoś rowerem
  • wjechanie rowerem w pojazd na drodze
  • pogryzienie / zniszczenie czegoś / kogoś przez naszego psa
  • szkody wynikające z jazdy konnej
  • zniszczenia spowodowane przez nasze dziecko (np. wybita szyba u sąsiada)
  • szkody wynikające z jazdy hulajnogą elektryczną lub innym UTO
  • zniszczony przypadkowo w sklepie telewizor z wystawy
  • oblany kawą drogi garnitur przypadkowej osoby w kawiarni
  • latanie małym dronem

    OC w życiu prywatnym a pogryzienie przez psa, odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym

OC możesz łatwo kupić online z moją pomocą poprzez ten formularz -> Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie mieszkania? Wyłączenia odpowiedzialności.

Kupując ubezpieczenie musimy pamiętać, że polisa nie ochroni nas od zdarzeń, które miały miejsce przed okresem odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Zdarzają się sytuacje, w których ktoś chce ubezpieczyć lokal już po szkodzie. Według przepisów prawa ubezpieczeniowego, ochrona polisy dobrowolnej, a taką jest polisa na nieruchomość, zaczyna się od dnia następnego po zawarciu polisy.

Inne wyłączenia jakie można spotkać na polisach to:

  • Brak odpowiedzialności za mieszkania wynajmowane krótkoterminowo
  • Niezamieszkałe powyżej 90 dni nieprzerwanie (również pustostany)
  • Przeznaczonych do rozbiórki, zbudowanych niezgodnie z zatwierdzoną przez uprawnione organy dokumentacją lub bez wymaganych zezwoleń w których składowane, magazynowane lub produkowane są materiały niebezpieczne pożarowo, za które uważa się ciecze i materiały stałe, stwarzające zagrożenie wybuchem i szybkim rozwojem pożaru,
  • Podlegającym ubezpieczeniu obowiązkowemu na podstawie odrębnych przepisów
  • Jeśli działalność gospodarcza stanowi powyżej 50% jego użytkowania.
  • Z ochrony wyłączone są szkody wyrządzone umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa (chyba, że w OWU napisano inaczej)
  • Spowodowane przez szkodę w przypadku braku ważnego przeglądu technicznego, zgodnie z wymogami prawa budowlanego (np. brak przeglądu elektrycznego jeśli taki jest wymagany – chyba, że warunki szczególne, lub względy słuszności zostaną uznane przez Ubezpieczyciela)
  • szkód powyżej sumy ubezpieczenia wskazanych w dokumencie ubezpieczenia
  • Kradzieży samochodu z garażu, parkingu strzeżonego (tak, bywają i takie domysły, że może jest w zakresie, ale niestety nie :))

To tylko przykładowe wycinki z zapisów OWU. Należy sprawdzić konkretne wyłączenia w interesującym nas ubezpieczeniu i zadbać o aktualne przeglądy zgodnie z wymogami prawa budowlanego. Mieszkając w bloku często dotrzymaniem tych formalności zajmuje się spółdzielnia, bądź wspólnota mieszkaniowa, bądź zarządca nieruchomości. Więcej o tym można przeczytać w artykule o obowiązkach właściciela nieruchomości.

Na jaką sumę ubezpieczyć mieszkanie?

Mieszkanie powinno być ubezpieczone na swoją średnio rynkową wartość, odpowiadającą sumie ubezpieczenia aktualizowanej każdego roku w stosunku do sytuacji gospodarczej.

To co obecnie dzieje się na rynku nieruchomości jest znane nam wszystkim, sporo klientów ubezpiecza swoje nieruchomości na sumy sprzed kilku lat, które nie znajdują odzwierciedlenia w obecnej rzeczywistości. Najkorzystniejszy sposób wyceny sumy ubezpieczenia to skorzystanie z systemów agenta ubezpieczeniowego, który ma zaczytane średnie stawki za m2 w okolicy podanego kodu pocztowego klienta do swojego systemu.

Można też korzystać z serwisów transakcyjnych, na których wystawiane są mieszkania w podobnym metrażu, wieku, stanie wyposażenia, by dokonać orientacyjnej wyceny.

Czy coś nam grozi, jeśli suma ubezpieczenia będzie za niska, lub za wysoka?

W przypadku gdy zapisy OWU nie mówią o tym jako o niedoubezpieczeniu, bądź przeszacowaniu wartości, możemy zachować swoją sumę ubezpieczenia. Konsekwencją o jakiej należy pamiętać, to brak realnej kwoty odszkodowania:

  • w przypadku niedoubezpieczenia, towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam więcej, niż kwota na jaką się z nimi umówiliśmy.
  • W sytuacji przeszacowania sumy, zapłacimy składkę ubezpieczeniową od wyższej stawki, a odszkodowanie i tak dostaniemy w kwocie realnej wartości rynkowej nieruchomości.
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Koszt ubezpieczenia mieszkania może się znacznie różnić w zależności od rodzaju polisy, którą wybierzemy, zakresu ubezpieczenia, którego potrzebujemy, oraz firmy ubezpieczeniowej, którą wybierzemy.

Składka to kwota płacona okresowo za całe 12 miesięcy w celu utrzymania polisy w mocy. Składki są oparte na takich czynnikach jak:

  • wielkość nieruchomości,
  • lokalizacja
  • kod pocztowy
  • położenie piętra
  • stan wykończenia nieruchomości
  • rodzaj wybranej przez nas polisy i jej zakresu
  • szkodowość za ostatnie 36 miesięcy
  • stan prawny
  • ewentualny wynajem

Przy wyborze polisy i ustalaniu ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, ważne jest aby rozważyć wszystkie potencjalne ryzyka i zrozumieć jakie pokrycie jest dostępne w każdej firmie ubezpieczeniowej. Pozwoli to Państwu określić, która polisa najlepiej odpowiada Państwa potrzebom i budżetowi, zapewniając jednocześnie odpowiednią ochronę przed ewentualnymi stratami lub szkodami.

By nie zostawić Państwa bez żadnej odpowiedzi przygotowałem symulację:

Ubezpieczenie przygotowane dla mieszkańca dużego miasta, z mieszkaniem około 56 m2, mieszkającego na pośrednim piętrze w bloku, bez szkód w ostatnim roku.

Proponowane sumy ubezpieczenia:

  • murów i elementów stałych: 400 000 zł
  • ruchomości domowe: 10 000 zł
  • kradzież ruchomości domowych: 10 000 zł
  • OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
  1. Uniqa – koszt około 199 zł za rok ubezpieczenia
  2. Warta – koszt około 233 zł za rok ubezpieczenia
  3. PZU – koszt około 256 zł za rok ubezpieczenia – mówimy tu o wyższym zakresie niż w poprzednich 2 ofertach
  4. Generali – koszt około 446 zł za rok ubezpieczenia – najszerszy znany mi zakres ubezpieczenia na rynku

Zachęcam do sprawdzenia mojej oferty na ubezpieczenie mieszkania przygotowanej w oparciu o Państwa potrzeby.

Gdzie ubezpieczyć mieszkanie?

Najlepiej u mnie jako swojego nowego agenta przez Internet!

W dzisiejszych czasach działając online mogę oferować Państwu najtańszą ofertę bez wychodzenia z domu. Szukając ubezpieczenia mieszkania, należy rozważyć różne firmy ubezpieczeniowe, które oferują polisy.
Niektóre z najbardziej popularnych firm ubezpieczeniowych w Polsce to:

  • PZU
  • Warta
  • Generali
  • Uniqa
  • Allianz
  • Hestia
  • Wiener
  • Interrisk

Każda firma będzie miała różne poziomy pokrycia ochrony i różne stawki za swoje polisy. Ważne jest, aby porównać każdą polisę i ubezpieczyciela w celu znalezienia najlepszej oferty. Dzięki temu porównaniu można mieć pewność, że otrzymujemy najbardziej kompleksowe pokrycie w najlepszej dostępnej cenie.

Konkurencja pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi pomaga również zapewnić, że klienci otrzymują najlepszą wartość za swoje pieniądze podczas ubezpieczania mieszkania. Należy rozejrzeć się i porównać różnych ubezpieczycieli przed podjęciem decyzji, która polisa i firma jest dla nas odpowiednia.

Właściwa polisa to nie tylko mury mieszkania, ale minimum ubezpieczenie obejmuje mury i elementy stałe, ruchomości domowe, oszklenia, OC, assistance w razie awarii czy ochrona dodatkowych pomieszczeń jak piwnica.

Ubezpieczenie pod hipotekę, ubezpieczenie z cesją na bank, cesja bank, ubezpieczenie dla banku, ubezpieczenie pod bank

Ubezpieczenie mieszkania do kredytu hipotecznego – jak wybrać ubezpieczenie?

Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu, ubezpieczenie mieszkania pod kredyt, ubezpieczenie domu pod kredyt, ubezpieczenie inwestycji budowy
Kiedy bierzesz kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy domu, często konieczne jest posiadanie ubezpieczenia nieruchomości w celu ochrony inwestycji banku. Wybierając polisę ubezpieczeniową do kredytu hipotecznego, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

  • Upewnij się, że wybrana polisa zapewnia odpowiednią ochronę kredytu wymaganą przez bank. Oznacza to, że w przypadku szkody całkowitej i utraty mieszkania czy domu, firma ubezpieczeniowa pokryje przynajmniej część strat poniesionych przez bank. Dobrze zwrócić uwagę na to by zabezpieczyć nie tylko interes i stratę banku, ale szczególnie stratę realnego właściciela nieruchomości.
  • Sprawdzić, czy polisa zawiera klauzule o cesji wierzytelności, które pozwalają na przeniesienie praw z polisy na inną stronę, taką jak pożyczkodawca.
  • Dokładnie przeanalizuj zakres ubezpieczenia i porównaj go z konkurencyjnymi polisami od innych towarzystw, ponieważ może to pomóc w zapewnieniu, że otrzymamy najlepszą wartość za swoje wydane pieniądze, jeśli chodzi o ubezpieczenie kredytu hipotecznego.

Czy Ubezpieczający musi być właścicielem mieszkania?

Aby określić, czy ubezpieczający musi być właścicielem mieszkania, czy też nie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. 

  1. Zależy to od rodzaju polisy ubezpieczeniowej. Na przykład, niektóre polisy ubezpieczeniowe na wynajem wymagają jedynie, aby ubezpieczający był najemcą w wynajmowanym mieszkaniu, własność mieszkania nie jest wymagana.
  2. Niektóre polisy mogą wymagać, aby ubezpieczający miał ubezpieczalny interes w nieruchomości, oznacza to, że musi mieć udział finansowy w jej zachowaniu i utrzymaniu. W takich przypadkach, posiadanie mieszkania jest zazwyczaj niezbędne do stworzenia ubezpieczenia.
  3. Należy również zauważyć, że w przypadku pokrycia odpowiedzialności dołączonego do umowy najmu mieszkania, zazwyczaj zarówno właściciele jak i najemcy muszą być objęci polisą, niezależnie od tego, kto jest właścicielem nieruchomości.

Zapewni to obustronną ochronę dla właściciela mieszkania w sytuacji szkody wyrządzonej zaniedbaniem w stosunku do najmującego i odwrotnie, najmujący będzie mógł pokryć straty wyrządzone właścicielowi nieruchomości podczas wynajmu.

Ubezpieczenie dla wynajmującego, ubezpieczenie najemcy, ubezpieczenie wynajmującego, ubezpieczenie najmującego, najemca ubezpieczenie, jaka polisa dla najemcy, jaka polisa dla najmującego

Jakie ubezpieczenie dla najemcy?

Najemcy powinni rozważyć uzyskanie umowy ubezpieczenia dla najemców, aby chronić siebie i swoje rzeczy w przypadku kradzieży, uszkodzenia mienia lub kwestii odpowiedzialności cywilnej.

Ubezpieczenie najemcy zazwyczaj obejmuje przedmioty osobiste, takie jak meble, sprzęt elektroniczny, odzież, biżuterię i inne. Wysokość pokrycia zależy od zakupionej polisy. Najemcy powinni również zwrócić uwagę na pokrycie odpowiedzialności, które chroniłoby ich w przypadku przypadkowych szkód w wynajmowanej nieruchomości, którą zajmują lub jeśli gość zostanie ranny podczas pobytu na terenie obiektu.

Najemcy powinni porozmawiać z agentem ubezpieczeniowym, aby przejrzeć swoje opcje i znaleźć polisę, która najlepiej odpowiada ich indywidualnym potrzebom. Oprócz pomocy w pokryciu szkód związanych z nieoczekiwanymi zdarzeniami, niektóre polisy mogą nawet zapewnić usługi pomocowe dla najemców, takie jak pomoc prawna lub płatności za tymczasowe zakwaterowanie, jeśli wystąpi problem z wynajmowaną nieruchomością, który powoduje, że najemcy potrzebują alternatywnych rozwiązań życiowych przez pewien czas.

Co potrzeba by kupić ubezpieczenie mieszkania online?

Najprościej będzie wypełnić formularz kontaktowy na mojej stronie -> Ubezpieczenie Mieszkania <- 

Prowadzi on za rękę i dostarcza mnie i Państwu potrzebnych informacji w celu wyliczenia właściwej oferty ubezpieczenia, odpowiadającej Państwa potrzebom.

Bym mógł przygotować dla Państwa ofertę na ubezpieczenie mieszkania online wystarczy przygotować kilka informacji takich jak:

  • Adres miejsca ubezpieczenia
  • Dane właścicieli
  • Metraż nieruchomości
  • Rok budowy budynku
  • Piętro na którym znajduje się mieszkanie
  • Informacja czy lokal jest wynajmowany
  • Informacje o szkodach, jeśli były

Orientacyjne sumy ubezpieczenia i zakres, oraz pozostałe potrzebne informacje w celu przedstawienia najkorzystniejszej oferty omówimy w rozmowie telefonicznej, wiadomości email, lub poprzez powyższy formularz ubezpieczenia. Zapraszam również do odwiedzenia zakładki Kontakt

Czy rozszerzyć zakres ochrony o assistance w mieszkaniu?

Nawet jeśli mamy odpowiednie ubezpieczenie, czasami potrzebujemy zorganizować pomoc w razie wystąpienia jakichkolwiek zdarzeń losowych, które powodują szkody w naszym domu lub mieszkaniu.

Właśnie dlatego usługi assistance w mieszkaniu i domu są tak ważne i powinny wchodzić w skład ubezpieczenia.
Dzięki usłudze assistance, ubezpieczyciel zapewnia nam pomoc w przypadku awarii w mieszkaniu lub domu, a także organizuje i pokrywa koszty napraw. 


Najczęściej oferowane usługi to:
• naprawa awarii sprzętu rtv/agd/pc, oraz instalacji technicznych w mieszkaniu lub domu
• organizacja pomocy medycznej w przypadku nagłych wypadków
• pomoc w przypadku kradzieży lub włamania
• organizacja zastępczego mieszkania, jeśli nasze mieszkanie lub dom jest niezamieszkalne z powodu uszkodzeń lub awarii

Usługi assistance pozwalają na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, które musielibyśmy wydać na naprawę szkody samodzielnie. Usługi są dostępne dla każdego typu mieszkania i domu, niezależnie od ich wielkości czy lokalizacji, większość firm oferujących assistance zapewnia dostępność przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Skorzystanie z usług specjalistów nie wpływa na cenę ubezpieczenia w kolejnym roku odnowienia polisy.

 W razie wystąpienia awarii lub szkody, można szybko skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy pomogą w organizacji napraw i załatwieniu formalności. Usługi assistance oferowane są przez wiele różnych firm ubezpieczeniowych, dlatego warto skorzystać z mojej oferty i porównać zakres, który spełni Państwa oczekiwania.

Pytania o ubezpieczenie assistance coraz częściej pojawiają się w rozmowach z klientami, składka za nie zależy od wybranych wariantów ubezpieczenia Twojego mieszkania wraz z takimi usługami, więc zapraszam do wyliczenia oferty.

Ogólne warunki ubezpieczenia mieszkania (OWU)

Ogólne warunki ubezpieczenia odnoszą się do warunków, które są częścią polisy ubezpieczeniowej na mieszkanie. Warunki te określają prawa i obowiązki zarówno ubezpieczonego jak i ubezpieczyciela, a także wszelkie ograniczenia, które mogą mieć zastosowanie. 

Warunki te obejmują takie kwestie jak:

  • co jest objęte polisą ubezpieczeniową,
  • kiedy można zgłosić roszczenie,
  • jakiego rodzaju dokumentacja jest potrzebna do zgłoszenia roszczenia
  • na jaką kwotę zostanie wypłacone roszczenie
  • wszelkie wyłączenia lub inne ograniczenia, które mogą mieć zastosowanie.

Ważne jest, aby dokładnie przeczytać te ogólne warunki ubezpieczenia przed podpisaniem umowy na ubezpieczenie twojej nieruchomości, aby zapewnić sobie najlepsze dostępne pokrycie.

Przykłady takich OWU w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych:

Od kiedy działa ubezpieczenie mieszkania?

 Ubezpieczenie mieszkania działa od momentu, kiedy zostanie zawarta umowa ubezpieczenia pomiędzy właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania, a ubezpieczycielem nie wcześniej jednak niż od dnia następnego po zawarciu ubezpieczenia.

Dla przykładu klient zgłasza się do mnie 6 Marca, ubezpieczenie może zacząć obowiązywać najwcześniej od północy kolejnej doby czyli od 7 marca. Konstrukcja polis opiera się na ustawie ubezpieczeniowej, która jasno wskazuje, że wszelkie ubezpieczenia dobrowolne, a takim jest ubezpieczenie nieruchomości, powinny rozpoczynać swój bieg od kolejnej doby po zawarciu umowy między Ubezpieczającym, a Ubezpieczycielem. 

Po podpisaniu umowy, polisa ubezpieczeniowa zaczyna obowiązywać pod warunkiem opłacenia składki i chroni mieszkanie przed skutkami wielu nieprzewidzianych sytuacji, takich jak pożary, zalania, kradzieże i inne zdarzenia losowe.

Warto przypomnieć, że rodzaj i zakres ubezpieczenia mieszkania zależy w dużej mierze od potrzeb i preferencji właściciela. Dobrze dobrana polisa ubezpieczeniowa to gwarancja spokoju i bezpieczeństwa, dlatego warto zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia jeszcze przed wprowadzeniem się do nowego mieszkania lub domu. 

Zatajenie faktu szkody przed ubezpieczeniem lub w trakcie - oświadczenie nieprawdy

Zgodnie z Kodeksem Karnym:

Art.  298.  [Wyłudzenie odszkodowania]
§  1. 
Kto, w celu uzyskania odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia, powoduje zdarzenie będące podstawą do wypłaty takiego odszkodowania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§  2. 
Nie podlega karze, kto przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnie zapobiegł wypłacie odszkodowania

Szkody spowodowane przed okresem ubezpieczenia, lub zatajone już w jego okresie, doprowadzające do wypłaty nienależnego odszkodowania będę stanowiły przestępstwo z art. 298 KK o czym należy pamiętać, nie tylko przy okazji ubezpieczeń mieszkania, domu lub innych nieruchomości, ale ogólnie w świetle każdego ubezpieczenia i uzyskanych odszkodowań.

Dodatkowe aspekty, które mogą stanowić wykroczenie i/lub przestępstwo w świetle Kodeksu Karnego:

  • Naciąganie na wyższy rozmiar szkody niż rzeczywiście się wydarzył
  • Oświadczanie nieprawdy we wniosku do polisy w celu obniżenia kosztu ubezpieczenia – a następnie chęć uzyskania odszkodowania.
  • Zgłaszanie nieprawdziwych okoliczności zdarzenia które doprowadziło do szkody, bądź do całkowitego zmyślenia szkody w celu wzbogacenia się.
  • Planowane zniszczenie, uszkodzenie lub ukrycie przedmiotu objętego ochroną ubezpieczeniową w celu uzyskania korzyści majątkowych z polisy

Ile można posiadać polis na nieruchomość?

Ubezpieczeń majątkowe mogą chronić jeden przedmiot ubezpieczenia (np. Jedno mieszkanie, jeden laptop, jeden samochód) tylko jedną polisą.

Technicznie rzecz biorąc można doprowadzić do sytuacji w której Ubezpieczający, bądź Ubezpieczony nieświadomie ubezpieczą podwójnie daną rzecz, ale nie może dojść do sytuacji w której w razie szkody zostaną wypłacone dwa odszkodowania za to samo zdarzenie na tym samym przedmiocie ubezpieczenia.

Rolą ubezpieczeń jest odtworzenie straty poniesionej przez poszkodowanego, a nie wzbogacanie go o niesłusznie otrzymane odszkodowania.

Jedyny rodzaj ubezpieczeń, na którym nie ma ograniczeń wynikających z „bogacenia się” są ubezpieczenia na życie, ponieważ tu ubezpieczamy coś co w rzeczywistości nie sposób wycenić – ludzkie życie. Polis na życie możemy zawierać dowolną ilość i ograniczeni jesteśmy jedynie zasobami naszego portfela.

Ubezpieczenie mieszkania lub domu na 3 lata - czy możemy ubezpieczyć mienie na dłuższy okres czasu?

Tak, możemy ubezpieczyć nasze mienie na dłuższy okres czasu.

Ubezpieczenie mieszkania lub domu na 3 lata to popularna opcja, którą oferują wybrani ubezpieczyciele.

Zazwyczaj składka jest podobna do tej przy rocznej polisie, gdy wybieramy takie rozwiązanie, choć w dobie panującej inflacji, podejście Ubezpieczycieli uległo zmianie i może nie być to już najtańsze ubezpieczenie. 

Ważne jest jednak, aby wybrać ubezpieczenie, które zapewni nam kompleksową ochronę i będzie adekwatne do wartości naszego mienia. Na takie ubezpieczenie musimy spojrzeć w dłuższej perspektywie tego, czego oczekujemy od polisy, kompleksowe ubezpieczenie powinno mieć właściwie dobraną wartość nieruchomości, chronić od wielu ubezpieczeń dodatkowych, by przez okres 36 miesięcy nie martwić się o dobre zabezpieczenie.

Należy również pamiętać o regularnym aktualizowaniu polisy w przypadku zmiany wartości czy dodatkowego ubezpieczenia wyposażenia domu lub mieszkania.

Przy wyborze najlepszego ubezpieczenia na dłuższy okres czasu warto również zwrócić uwagę na ogólne warunki umowy, by te kompleksowo chroniły nas w sytuacji szkody, np. Zalania mieszkania sąsiada czy pożaru domu.

Więcej o dobrym ubezpieczeniu i samej polisie na 3 lata można przeczytać w moim wpisie: Ubezpieczenie nieruchomości na 3 lata

Ubezpieczenie murów, pożar, kradzież i co jeszcze?:

Szklane przedmioty

OC w życiu prywatnym, Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym, szkoda w życiu, szkoda z oc

Zakres precyzyjnie określą umowy ubezpieczenia, ale najczęściej w ramach oszkleń, możemy liczyć na ochronę w pęknięciu lub rozbiciu przedmiotów szklanych w ramach ubezpieczenia domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego, stałych elementów, domu letniskowego, garażu lub innego budynku, takich jak:

a) szyby: okienne, drzwiowe, dachowe oraz stanowiące składową część mebli,
b) szklane drzwi: wewnętrzne, kabiny prysznicowej, sauny, lodówki,
c) kuchenne płyty grzewcze: ceramiczne lub szklane,
d) wewnętrzne parapety, blaty: ceramiczne, szklane, kamienne lub z konglomeratu,
e) szklane lub z tworzywa sztucznego: osłony (obudowy) kabiny prysznicowej,
f) lustra: na stałe wbudowane w ściany lub szafy,
g) szklane zabudowy: balkonów, loggii lub tarasów, ogrodów zimowych,
h) okładziny ścian lub słupów: ceramiczne, szklane, kamienne lub z konglomeratu,
i) szklane przegrody ścienne, w tym wykonane z luksferów,
j) szyby: kominkowe oraz zabudowanych piekarników i kuchenek mikrofalowych,
k) akwaria, terraria, witraże,
l) solary, baterie słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne,
m) szklane lub ceramiczne: umywalki, brodziki, wanny, muszle klozetowe, bidety,
n) szklane balustrady wewnętrzne i zewnętrzne

Ubezpieczenie nagrobka

Ubezpieczenie nagrobka, ubezpieczenie pomnika, ubezpieczenie grobowca, ubezpieczenie płyty nagrobnej, ubezpieczenie płyty na grobie,

Ubezpieczenie nagrobka do dodatkowe ubezpieczenie w polisie mieszkaniowej. Definicje tego ubezpieczenia między towarzystwami ubezpieczeniowymi będą różne, ale mają one na celu ochronę naszego nagrobka:

  • płyty,
  • tablicy,
  • rzeźby nagrobnej,
  • innych elementów, które stanowią stały element nagrobka.

By ubezpieczyć nagrobek musimy znać jego położenie na cmentarzu – alejkę, rząd, adres cmentarza, oraz często wykonać jego zdjęcia i określić jakie znajdują się na nim litery (opis), w celu wskazania co konkretnie jest przedmiotem ubezpieczenia.

Ubezpieczenie nagrobka nie występuje jako indywidualna polisa i można je dokupić tylko w ramach ubezpieczenia nieruchomości.

NNW

Ubezpieczenie nnw, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, złamanie nogi, szkoda, odszkodowanie, uraz nogi, odszkodowanie, ubezpieczenie szkolne nnw, odszkodowanie za wypadek

Wykupienie ubezpieczenia NNW jest najprostszym sposobem, aby zapewnić  poczucie bezpieczeństwa w przypadku niespodziewanego zdarzenia w życiu osobistym każdego z nas. Ubezpieczonym może być dowolna osoba wskazana w polisie, zazwyczaj od 1 do nawet 6 osób w dokumencie ubezpieczenia. Polisa jest aktywna całodobowo, a ochrona obejmuje zdarzenia w kraju i za granicą.

Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca świadczenie w razie śmierci w następstwie nieszczęśliwego wypadku, uszkodzenia ciała, jeśli będą następstwem nieszczęśliwego wypadku. Jeśli wypadkowi ulegnie Ubezpieczony, który w związku z doznanymi urazami nie będzie mógł dalej wykonywać swojej pracy to istnieją również takie rozszerzenia do polis, które zwrócą również koszty przekwalifikowania zawodowego.

Ubezpieczenie zwierząt domowych - pies i kot

Ubezpieczenie psa, koszty leczenia psa, wypadek psa, nnw psa, śmierć psa, ochrona psa, oc w życiu prywatnym pies, pogryzienie przez psa, skutki prawne pogryzienia psa

 Ubezpieczenie zwierząt domowych to świetny sposób na zabezpieczenie swoich futrzanych członków rodziny. Ubezpieczenie psa i kota może pomóc uniknąć zmartwień związanych z niespodziewanymi wydatkami na leczenie, które mogą pojawić się w wyniku wypadku, choroby lub innych nieprzewidzianych okoliczności. W ramach ubezpieczenia dla zwierząt domowych możesz wybrać jeden z kilku pakietów, które są dostosowane do potrzeb Twojego psa i kota.

Ubezpieczenie kosztów leczenia kota, ubezpieczenie zwierząt, ubezpieczenie zwierzęcia, koszty leczenia kota, śmierć kota
W zależności od wybranego planu, polisa pokryje:

  • koszty opieki profilaktycznej, takiej jak szczepienia i coroczne badania kontrolne,
  • poważniejsze problemy medyczne, takie jak operacja czy hospitalizacja.

Dzięki ubezpieczeniu zwierząt domowych możesz spać spokojnie wiedząc, że jeśli coś stanie się któremuś z Twoich ukochanych pupili, będziesz w stanie zapewnić mu najlepszą możliwą opiekę bez konieczności rozbijania banku.

Zalanie sąsiada? Jak zgłosić szkody w ubezpieczeniu nieruchomości?

 Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom przygotowałem specjalną stronę, na której zebrałem kontakt do wszystkich znanych mi towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce, które oferują ubezpieczenie nieruchomości, a co za tym idzie, w których mogą Państwo mieć potrzebę realizować swoje świadczenie. Wchodząc na stronę „Zgłoszenie szkody” znajdą Państwo wszelkie niezbędne informacje odnośnie tego co należy przygotować, jakie informacje zebrać, oraz gdzie zgłosić szkodę

Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie mieszkania:

W zależności od naszego wyboru, polisa na mieszkanie może chronić jego ściany i instalacje techniczne, elementy stałe takie jak sanitaria, agd, meble, oraz przyłącza mediów i części balkonów, oraz ruchomości domowe takiej jak sprzęt rtv, pc, nasze rzeczy osobiste w postaci ubrań, zegarków, telefonów i wiele wiele więcej.

Jednoznacznej odpowiedzi niestety nie ma, każdy powinien dobrać zakres polisy i cenę do swoich możliwości i oczekiwań. Trochę jak z zakupem pojazdu, jeden producent samochodu nigdy ostatecznie nie jest lepszy od drugiego, każdy czymś się wyróżnia i przekonuje do siebie. Chcąc obniżyć koszt polisy powinniśmy porozmawiać z agentem o tym czego oczekujemy od ochrony ubezpieczenia mieszkania i jakiej zagrożeń obawiamy się najbardziej, dzięki temu unikniemy płacenia za zbędne nam ryzyka w ochronie i dopasujemy zakres pod nasze możliwości i oczekiwania względem ubezpieczonego mieszkania.

Rozmawiając o swoich potrzebach z agentem ubezpieczeniowym, wielkie internetowe porównywarki nie zrobią tego za nas, nie wyczują na czym nam zależy i jakie dokładnie mamy oczekiwania i obawy. Wybierając moją ofertę mogę Państwa zapewnić o rzetelnym procesie ubezpieczenia, który skupia się na Państwu i tym czego Państwo ode mnie oczekujecie – konkretnej poradzie co warto, a czego nie warto wykupić, kiedy lepiej dopłacić, a kiedy zdecydowanie nie warto dobierać dodatków na daną sytuację.

Najtańsze polisy zaczynają się już od 100 zł za rok, ale by dobrać zalanie nas samych, jak i zalanie sąsiada przez nas, trzeba będzie zbliżyć się do kwoty około 150 zł za rok ubezpieczenia. Zbliżając się do kwoty 200 zł i więcej, będziemy mogli zapewnić sobie spokój również od kradzieży z włamaniem.

Na etapie ustalania zakresu polisy powinniśmy ująć ten fakt do wyliczenia składki, może on mieć wpływ na ostateczną cenę za ubezpieczenie mieszkania. Na sam koniec przy wystawieniu polisy dla Państwa naniosę cesję praw na wskazany przez Państwa bank. Polisę taką należy dostarczyć do odpowiedniej placówki bankowej drogą elektroniczną, bądź w formie pisemnej w celu spełnienia obowiązku ubezpieczenia i poinformowania kredytodawcy.

Najlepiej skorzystać z ogólnodostępnych portali ogłoszeniowych, bądź zwrócić się do mnie jako agenta ubezpieczeniowego. Dysponuję systemami wyceny nieruchomości pod kątem ubezpieczenia mieszkania. Należy pamiętać, że będą to szacunkowe kwoty ustalone na dzień wyceny. Jeśli zależy Państwu na bardzo szczegółowej wycenie, należy zwrócić się do rzeczoznawcy majątkowego i stworzyć operat szacunkowy, ale nie jest on niezbędny przy ubezpieczeniu mieszkania i towarzystwa ubezpieczeniowe nie wymagają dodatkowych dokumentów do kwoty 2 mln zł.

Oczywiście! Co więcej, wtedy jest to równie ważne, ponieważ możemy odpowiadać przed właścicielem za ewentualne straty jakie może ponieść przez nasze zaniedbania. Ubezpieczenie dla najemców lub innych osób, które w jakiś sposób użytkują nieswoje mieszkanie, przewiduje również ochronę ich rzeczy osobistych jak laptopy, ubrania, meble, które wnieśli w okresie trwania zamieszkania.

Z tego wpisu dowiesz się:

Picture of Piotr Sperka

Piotr Sperka

Autor tego bloga.
Do pewnych rzeczy w życiu trzeba dojrzeć, powoli uczę się, do których już nie zdążę 🙂
Prywatnie uwielbiam jeść, gotować też lubię i umiem, podobno moja Pizza Neapolitańska jest lepsza niż w Neapolu.
Ubezpieczeniami zajmuje się już 11 rok, więc myślę, że coś zdążyło wpaść do głowy.
Zapraszam do zadawania pytań, chętnie odpowiem na Państwa wiadomości.

Picture of Piotr Sperka

Piotr Sperka

Autor tego bloga.
Do pewnych rzeczy w życiu trzeba dojrzeć, powoli uczę się, do których już nie zdążę 🙂
Prywatnie uwielbiam jeść, gotować też lubię i umiem, podobno moja Pizza Neapolitańska jest lepsza niż w Neapolu.
Ubezpieczeniami zajmuje się już 11 rok, więc myślę, że coś zdążyło wpaść do głowy.
Zapraszam do zadawania pytań, chętnie odpowiem na Państwa wiadomości.

Więcej ciekawych wpisów

Ubezpieczenie telefonu - cena, zakres, zbity wyświetlacz, czy warto

Ubezpiecz w Warcie smartfon, tablet lub smartwatch od zniszczenia, zalania i kradzieży – ile kosztuje ubezpieczenie telefonu u agenta w 2024 roku

Smartfony, tablety i smartwatche – dzisiejsze cuda techniki zachwycają, ale nie pozostają bez wad jeśli chodzi o wytrzymałość na trudy naszych codziennych przygód. Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta S.A wychodzi do nas z idealnym na tę okazję produktem o nazwie „Warta Smart Pakiet”  proponując ochronę w 3 wariantach do wyboru. Każdy z nich ma swoje inne mocne strony, dopasowane do możliwości osoby ubezpieczającej. Zaletami produktu są również serwis door to door który zapewnia odbiór uszkodzonego sprzętu wprost spod naszych drzwi czy wymiana sprzętu na nowy jeśli starego nie da się naprawić!

Czytaj więcej »
obowiązkowe przeglądy instalacji a ubezpieczenie domu

Obowiązkowe przeglądy instalacji technicznych domu i ich wpływ na ubezpieczenie nieruchomości

 Obowiązkowe przeglądy instalacji technicznych w domu są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców, ale również mają znaczenie dla ubezpieczenia nieruchomości. Regularne kontrole wszelkich systemów, takich jak instalacje elektryczne czy gazowe, przyczyniają się do minimalizacji ryzyka awarii, które mogą skutkować poważnymi szkodami. Ignorowanie obowiązku przeprowadzenia takiego przeglądu może w skrajnych przypadkach doprowadzić do utraty ochrony ubezpieczeniowej. Warto zawsze pamiętać o regularnym serwisowaniu domowych instalacji. Z tego artykułu dowiedzą się Państwo w szczegółach jakie mają obowiązki jako właściciele nieruchomości.

Czytaj więcej »
ubezpieczenie domu w budowie

Ubezpieczenie domu w budowie – czy warto ubezpieczyć budowę domu jednorodzinnego? Ile taka polisa może kosztować?

Budowa domu jednorodzinnego to jedno z największych przedsięwzięć w życiu, dlatego ważne jest, aby chronić tę inwestycję. Ubezpieczenie domu w budowie może być gwarancją spokoju i zabezpieczenia finansowego w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń, takich jak pożar czy zalanie terenu budowy. Ubezpieczenie domu w budowie może zapewnić ochronę przed takimi nieprzewidzianymi sytuacjami, chroniąc finanse i wysiłek wkładany w budowę domu jednorodzinnego. Czy warto ubezpieczyć budowę domu jednorodzinnego? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć w moim artykule.

Czytaj więcej »
ubezpieczenie mieszkania od zalania

Ubezpieczenie mieszkania od zalania – Odszkodowanie za zalanie mieszkania, oraz pokrycie kosztów zalania sąsiada

Ubezpieczenie mieszkania od zalania jest jednym z najważniejszych ubezpieczeń, gdyż pozwala na ochronę naszego mieszkania przed ewentualnymi szkodami wynikającymi z zalania. Polisa ta obejmuje nie tylko koszty naprawy naszego lokalu, ale także wypłatę odszkodowania za przedmioty, które uległy zniszczeniu w wyniku zalania.
W przypadku, gdy zalanie naszego mieszkania spowodowało szkody u sąsiada, ubezpieczenie również oferuje pokrycie kosztów ich naprawy.

Czytaj więcej »
Ubezpieczenie mieszkania od wybuchu gazu i eksplozji

Ubezpieczenie mieszkania od wybuchu gazu i eksplozji

Ubezpieczenie mieszkania od wybuchu gazu i eksplozji jest jednym z najważniejszych rodzajów ubezpieczeń, które powinien posiadać każdy właściciel lub najemca mieszkania. W przypadku wybuchu gazu lub eksplozji, może dojść do poważnych uszkodzeń mienia, jak również do zniszczenia samego mieszkania. Właściciele mieszkań i domów mogą wykupić ubezpieczenie mieszkania od wybuchu gazu i eksplozji, które obejmuje odszkodowania za koszty naprawy budynku oraz ewentualnej odbudowy. 

Czytaj więcej »